Jak wygląda ewolucja dębu we wnętrzach? Uspokojenie, eliminacja wad – w 2024 roku dąb staje się naturalnie elegancki. Oto jak zmienia się dąb od dębu naturalnego, przez dąb miodowy aż do dębu flader i dębu Vincenza.
Dąb naturalny
Kilkanaście lat temu panowała moda na prostosłoiste dęby, bez charakterystycznych dla natury słojów, sęczków i spękań. Im prostszy był rysunek drewna tym cenniejszy. Nazywany był również dębem „pasiakiem”, ze względu na równoległy przebieg słojów. Był to obraz bardzo wyselekcjonowanej natury, rzadko występującej w przyrodzie, bo przecież drzewo rzadko rośnie idealnie prosto do góry i bez gałęzi. Taki dąb miał za zadanie powstrzymać się od niespodzianek i być w swoim rysunku jak najbardziej przewidywalny. Z czasem takie pojmowanie dębu znudziło się projektantom wnętrz, czemu trudno się dziwić i na scenę wkroczył dąb autentyczny, stanowiący ekstremalny kontrast do dębu „pasiaka”. Nastąpił zwrot ze skrajności w skrajność.
Dąb miodowy
Projektanci masowo zaczęli stosować dęby autentyczne, pełne niedoskonałości, takich jak sęki i spękania, których nie brakuje w naturze. Przykładem tej skrajnej tendencji jest autentyczny w swoim rysunku i ciepły w tonacji kolorystycznej dąb miodowy. Zaletą tego materiału, laminatu, jest jego przewidywalność i powtarzalność pochodząca z walca drukarskiego. Mimo tego wygląda on naturalnie. Wśród projektantów utarło się powiedzenie, że każdy wzór drewna jest dobry pod warunkiem, że pasuje z kolorem czarnym. Kontrast drewna z matową czernią to jedno z ulubionych rozwiązań klientów Atlas Kuchnie w ostatnich latach.
Dąb jasny sękaty
Podobną w charakterze do dębu miodowego, ale pochodzącą z natury, a nie spod walca drukarskiego alternatywą, stał się fornir dąb jasny sękaty. Czy lubicie przebywać na łonie natury? Czy chcielibyście przenieść naturę do swojego wnętrza? Czy chcielibyście mieć kuchnię o niepowtarzalnym wzorze? Taki wzór jak dąb jasny sękaty maluje natura. Autentyczna natura to słowa, które cisną się do ust przy opisywaniu okleiny dąb jasny sękaty marki Atlas Kuchnie. Na frontach z takim fornirem nie brakuje rysunku drewna, zróżnicowanej kolorystyki, kontrastów czy sęków. Dzięki temu masz pewność, że fronty Twojej kuchni będą unikatowe.
Dąb Halifax naturalny
Dąb Halifax naturalny to jasny i nieco zimy kolor dębu. Dzięki wyrazistym pęknięciom i sękom, nadaje atmosferę natury i autentyczności w przestrzeni mieszkalnej. Bardzo dobrze współgra z nowoczesnymi materiałami, takimi jak metal, szkło i kamień. Ciemne pęknięcie na wzorze wyglądają szczególnie dobrze w połączeniu z odcieniami czerni. Ich autentyczny charakter jest popularny w projektach mebli i wystroju wnętrz. Synchroniczna struktura powierzchni laminatu, czyli taka, w której to co widzimy pokrywa się co do milimetra z tym co czujemy pod palcami, zapewnia dekorowi efekt głębokiego szczotkowania.
Dąb naturalny tabacco
Inną odmianą kolorystyczną tego samego rysunku drewna co Halifax jest dąb naturalny tabacco. To reprezentant ciepłych, brązowych dębów. Nadaje się do łączenia z bielą, jasnymi odcieniami szarości i beżowymi niuansami. Dzięki wyrazistym pęknięciom i sękom, nadaje atmosferę natury i autentyczności w przestrzeni mieszkalnej. Ciemne pęknięcie na wzorze również dobrze pasują z czernią. Dopasowana, czyli synchroniczna struktura powierzchni, dodatkowo udoskonala efekty haptyczne.
Dąb Gladstone tabak
Dąb Gladstone tabak to jeszcze ciemniejszy od poprzednika, czekoladowy, niezwykle autentycznie wyglądający klasycznie deskowany dąb. Głęboki, piaskowany wzór dekoru uwydatnia dopasowana, synchroniczna struktura. Elegancka, czekoladowa kolorystyka dobrze komponuje się z materiałami metalicznymi lub w kontrastowym zestawieniu z bielą czy też z ciepłym grafitem.
Hikora naturalna
Hikora naturalna to jasny, żółtawy dekor, stanowiący złoty środek pomiędzy spokojnym „pasiakiem” a intensywnym „sękaczem”. Pomimo, że hikora to orzesznik, możemy umieścić ten wzór w kategorii wzorniczej dębów, ze względu na podobieństwo w rysunku drewna. To bardzo ciekawy i ponadczasowy dekor z wyrazistym i ciekawym usłojeniem, ale bez skrajności w żadną ze stron, czemu zawdzięcza swoją popularność od kilku lat. Ma lekko rozjaśnione pory, co dodaje mu wyrazistej głębi. W tym wzorze zachowana została zróżnicowana gra kolorów, typowa dla tego gatunku drewna. Doskonale komponuje się z białym kolorem o matowej powierzchni.
Dąb naturalny flader
Naturalny flader dębowy to przeciwieństwo równoległych słojów, czyli „pasiaka”, ale bez naturalnych niedoskonałości jak spękania czy duże, czarne ślady po sękach. To kolejna propozycja środka we wzorach drewnianych. Dąb naturalny flader w kolekcji Atlas Kuchnie to okleina dębowa, która obrazuje warunki przyrodnicze w jakich wzrastało drzewo, gwarantuje niepowtarzalność i pełną personalizację wnętrza. To rozwiązanie dla koneserów ceniących naturę w czystym wykonaniu i ceniących indywidualne rozwiązania. Doskonale sprawdza się z kontynuacją wzoru na sąsiadujących frontach.
Dąb Vincenza
Najnowszą propozycją, wynikająca z tendencji do uspokojenia dębów, jest bardzo elegancki dąb Vincenza o wyrazistym, ale spokojnym układzie słojów, jak włosy blondynki na lekkim wietrze. To dekor nieco zimniejszy od hikory naturalnej, bardziej słomkowy, dzięki czemu dobrze dopasowany do popularnych dekorów podłogowych. Dyskretna gra kolorów i lekka domieszka szarości nadają temu dekorowi bardzo nowoczesnego wyglądu. Dzięki matowej strukturze wzór ten staje się jeszcze bardziej naturalny. Dąb Vincenza doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylistyce świadomego domatorstwa (cocooning) w połączeniu z matowym kolorem latte czy kaszmiru.
Podsumowanie
Jak zatem wygląda ewolucja dębu we wnętrzach? Po okresach bardzo skrajnych tendencji we wzorach dębowych: nieco nudnego równoległego usłojenia i bardzo wyrazistych niedoskonałości wynikających autentyzmu, przyszedł czas na złoty środek, czyli na dekory z ciekawym, urozmaiconym obrazem natury, ale bez nadmiaru niedoskonałości. Takie dekory wyglądają naturalnie ale równocześnie elegancko i na pewno, ze względu na brak skrajności, będą broniły się dłużej we wnętrzach.
Pełna kolekcja Atlas Kuchnie, w tym frontów dębowych, dostępna jest pod niniejszym linkiem, a wzorniki dostępne są w każdym salonie Atlas Kuchnie.