You are currently viewing Top kolory Atlas Kuchnie 2024
Atlas Kuchnie Delicata latte mat, Fot. Studio Artful Warszawa

Top kolory Atlas Kuchnie 2024

Jakie kolory frontów meblowych wybierają klienci Atlas Kuchnie na początku 2024 roku? Co się najlepiej sprzedaje? Przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie na podstawie zamówień jakie do nas wpływają.

Beże

Obojętnie czy kolor nazywa się kaszmir, latte czy beż. Nieważne z jakiego materiału i w jakiej technologii jest wykonany front meblowy. Faktem jest, że co czwarta kuchnia sprzedana w Atlas Kuchnie posiada fronty w tej kolorystyce. Ma to związek z trendem jaki pojawił się bezpośrednio po pandemii, zwanym z angielskiego „cocooning”. Cocooning to zjawisko tworzenia własnego, metaforycznego kokonu, w którym możemy schować się przed światem. Nazywany jest często świadomym, nowoczesnym domatorstwem. Harmonijną przestrzeń, która „otuli” nas i zachęci do odpoczynku, stworzymy, gdy bazą kompozycji uczynimy zgaszone biele, ciepłe brązy, kremowe beże czy szarości. Cocooning to trend, który umożliwia nam jak najbardziej wygodny i przyjemny pobyt w naszych własnych czterech kątach. Nasze mieszkanie jest bezpieczną przystanią, a zarazem domowym zaciszem, które ma zapewnić rozrywkę, miejsce do pracy i odpoczynku. Czasami jako synonim używane jest stwierdzenie „przytulny minimalizm”.

Atlas Kuchnie Penelopa paulownia Semplice kaszmir supermat
Atlas Kuchnie Penelopa paulownia, Semplice kaszmir supermat

Biele

Na drugim miejscu wśród wyborów klientów Atlas Kuchnie na początku 2024 roku są biele. Kuchnię z białymi frontami wybiera prawie co czwarty klient. Skąd się bierze taka popularność koloru białego w kuchni? Po pierwsze, kolor biały to kolor ponadczasowy, nigdy nie wyjdzie z mody. Po drugie kojarzy się z czystością, co bardzo ważne w przypadku kuchni. Po trzecie, to kolor uniwersalny i bezpieczny, który łatwo spasować z dodatkami, nie popełnimy błędu, nawet gdy nie jesteśmy specjalistami od projektowania wnętrz. Biały doskonale komponuje się z innymi barwami, od jasnych po ciemne. Efektownie kontrastuje z dodatkami w mocniejszych odcieniach i podkreśla ich naturalne piękno.  Po czwarte, biel swą popularność zawdzięcza także temu, że dopasuje się do każdego stylu – minimalistycznego, loftowego, skandynawskiego czy klasycznego. Po piąte, biel optycznie poprawia proporcje wnętrza, powiększa je, uwydatnia i rozświetla. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy aranżować małe przestrzenie. Biel odbija światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe, ale i jaśniejsze. Biel bieli nierówna – różni się nasyceniem barwy i ciepła, ma wiele odcieni. W zależności od potrzeby klienci wybierają albo czystą biel, zwaną również bielą alpejską, albo brylantową czy też złamaną szarością biel antyczną czy złamaną beżem biel porcelanową, albo bianco crème.

Atlas Kuchnie Agata hikora naturalna Oktawia biały mat
Atlas Kuchnie Agata hikora naturalna, Oktawia biały mat

Szarości

Kolejną grupę kolorów stanowią szarości, wybierane przez co 7 klienta Atlas Kuchnie. To bardzo szeroka grupa przeważnie zimnych kolorów takich jak popiel, szary, grafit, kobalt czy antracyt, choć znajdują się tej grupie także kolory niejednoznaczne, w których zimna szarość została ocieplona kropelką brązu, czyli kolor taupe. Wbrew obiegowej opinii, że szarości wnoszą chłód do aranżacji, klienci lubią je za uniwersalność i stylowy wygląd. Szary to jeden z bazowych kolorów, które należy do grupy neutralnej, czyli takiej, która dobrze komponuje się z całą paletą pozostałych barw. Zdecydowanie łatwiej zatem dobierzemy do takich mebli blaty, agd i dodatki. Połączenie szarości z czarnymi dodatkami prezentuje się wyjątkowo elegancko.  Natomiast szare meble w towarzystwie drewna zyskują zupełnie nowy wygląd. Jasny odcień idealnie współgra z wyraźnymi słojami, jednocześnie jest na tyle wyraźny, by stanowić ważny element dekoracyjny całej zabudowy.

Atlas Kuchnie, Delicata szary bazowy mat, Penelopa dąb Vincenza
Atlas Kuchnie, Delicata szary bazowy mat, Penelopa dąb Vincenza

Zielenie

Grupą kolorów, która rośnie w siłę są odcienie zieleni, na które decyduje się kilka procent klientów Atlas Kuchnie. Dominują tutaj zielenie zmieszane z szarością, takie jak na przykład kolor oliwkowy. Kolor oliwkowy to stonowana barwa, która kojarzona jest przede wszystkim z naturą —ziemista szarość i zieleń w połączeniu z ciepłą nutą kolorystyczną wprawiają w poczucie nostalgii oraz spokoju. Oliwkowy odcień symbolizuje prostolinijność oraz pokój. Pomieszczenia zaprojektowane z wykorzystaniem oliwkowej zieleni są wyjątkowe i ponadczasowe. Jest znakomitą barwą, która doda szyku każdej przestrzeni, w jakiej zostanie wykorzystana.

Atlas Kuchnie Scanalato oliwkowy mat Oktawia dąb naturalny flader
Atlas Kuchnie Scanalato oliwkowy mat, Oktawia dąb naturalny flader

Nieco rzadziej, jako akcent w kuchni pojawia się ciemna zieleń, która wyznacza kierunek powrotu do natury, czyli bardzo silny trend, który nie omija również kuchni. Wprowadzanie kolorów wprost z natury pomaga stworzyć spokojne wnętrze. Kontakt z zielenią jest niezwykle kojący dla naszych oczu i umysłu. Ciemna zieleń pięknie komponuje się z beżami oraz naturalnymi odcieniami drewna.

Atlas Kuchnie Penelopa dąb Vincenza Velluto ciemny zielony
Atlas Kuchnie Penelopa dąb Vincenza, Velluto ciemny zielony

Niebieski

Równolegle obserwujemy wzrost popularności odcieni koloru niebieskiego. Tutaj spektrum jest bardzo szerokie, od błękitu do granatowego, jednak wspólną cechą tego, co wybierają najczęściej klienci Atlas Kuchnie jest to, że są to kolory niejednoznaczne: niebieskie zmieszane szarością, jak na przykład szaroniebieski, ale również indygo, czyli granatowy wchodzący w czarny. Kolor niebieski łatwo zestawić z większością materiałów – naturalnym drewnem, marmurem i złotem – ładnie prezentują się z innymi kolorami w parze. To prawda – niebieski jest chłodny, ale przyjemny dla oka i jak mało który kolor uspokaja i wnosi do wnętrza mnóstwo świeżości. Niewiele jest tak pogodnych kolorów, które wprowadzają spokój, radość i lekkość. Największym sprzymierzeńcem koloru niebieskiego w kuchni jest biały. Ta ponadczasowa para tworzy prawdziwie marynarski duet. Biel pięknie łączy się zarówno z delikatnymi, pastelowymi błękitami, jak i ciemnym, głębokim granatem. Świetnie się dopełniają sprawiając, że wokół robi się jasno, lekko i pogodnie.

Atlas Kuchnie Velluto granatowy
Atlas Kuchnie Velluto granatowy

Czerń

Czarny to kolor symbolizujący prestiż, klasę i dobry design. Czarny jest kolorem konserwatywnym i doskonale współgra z niemal każdą barwą. Stał się kolorem elegancji, luksusu, wyrafinowania i szykowności, np. czarna marynarka stanowi typowy ubiór na wszelkich uroczystościach. Jest kolorem nowoczesności i tradycji zarazem. Obydwie te cechy spina w całość kojarzenie czerni z dobrym smakiem.  To kolor, który stanowi doskonały kontrapunkt dla wzorów drewnianych, szczególnie tych autentycznych, z sękami i spękaniami. Technologia niepalcującej powierzchni supermat w przypadku koloru czarnego ma szczególne znaczenie i otworzyła mu drogę do niesamowitej popularności we wnętrzach kuchennych w ostatnich latach, choć na początku 2024 roku widzimy, że popularność czerni w kuchni spada. Kolor ten jest głównym kolorem na frontach co 20 kuchni marki Atlas, choć nadal jest bardzo popularny w dodatkach.

Atlas Kuchnie Bordo stara deska, Piombo nero
Atlas Kuchnie Bordo stara deska, Piombo nero

Pozostałe

Bardzo często wyżej opisane kolory występują w duecie z wzorem drewna, kamienia lub metalu, ale to już historia na odrębny artykuł. Wspólnym mianownikiem wszystkich frontów jednobarwnych jest to, że dominuje wśród nich wykończenie matowe z rosnącym trendem w kierunku supermatu. Powierzchnie w połysku, kiedyś dominujące, dzisiaj nie występują prawie wcale. Wyjątkiem jest kolor biały, który czasami zamawiany jest jeszcze w wykończeniu w połysku. W przypadku pozostałych kolorów połyskliwe powierzchnie nie znajdują aktualnie aprobaty klientów.

Pełna kolekcja kolorystyczna Atlas Kuchnie dostępna jest pod niniejszym linkiem, a wzorniki kolorów dostępne są w każdym salonie Atlas Kuchnie.