You are currently viewing Jak stworzyć atmosferę w kuchni?
Atlas Kuchnie atmosfera w kuchni

Jak stworzyć atmosferę w kuchni?

Atmosfera w kuchni

Jak stworzyć odpowiednią atmosferę w kuchni? Kuchnia w 2024 roku będzie odgrywała wiodącą rolę w projektach domów. Jeszcze bardziej ugruntuje swoją rolę jako „centrum domu” i będzie najbardziej doinwestowanym pomieszczenie w domu. Kuchnia będzie rozwijać się jako przestrzeń wielofunkcyjna. Projekty kuchni będą uwzględniały nie tylko estetykę i funkcjonalność, ale także wartość emocjonalną, ponieważ wzmocni się wykorzystanie kuchni jako przestrzeni relaksu wpływającej na dobre samopoczucie. Stąd też oświetlenie kuchni, nie tylko robocze, ale również dekoracyjne, będzie odgrywało coraz większą rolę, ponieważ to właśnie oświetlenie jest jednym z głównych czynników wpływających na atmosferę i nasz nastrój. Dlatego nie można sobie pozwolić na przypadkowość w tym zakresie. Projekt oświetlenia to integralna część projektu kuchni.

Atlas Kuchnie Jolanta popiel
Atlas Kuchnie, Jolanta popiel

 

Temperatura barwowa światła

Czy wiecie Państwo, że temperatura barwowa światła w pomieszczeniu może stymulować nasze samopoczucie podobnie jak pora dnia? Światło o chłodnej barwie, przypominające rześkie światło wczesnego poranka, pobudza. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracujemy i potrzebujemy skupienia. Odwrotne działanie ma światło o ciepłej barwie, jak późne popołudnie. Wycisza i relaksuje. W kolekcji Atlas Kuchnie znajdziesz oświetlenie, którego barwą cieplną możesz sterować pilotem, dostosowując ją do Twojego aktualnego nastroju i potrzeb. Zimne, białe światło pobudzi Cię, kiedy stoisz przy blacie i przygotowujesz posiłek dla przyjaciół, a kiedy goście już przyjdą możesz stworzyć relaksującą atmosferę zmieniając to samo oświetlenie na ciepłe, żółte. To jest właśnie sensualność w projektowaniu kuchni.

Atlas Kuchnie, Adriana grafit
Atlas Kuchnie, Adriana grafit

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie kuchni można dostosować do pory dnia, nastroju czy rodzaju przygotowywanej potrawy. Temperatura barwowa światła w pomieszczeniu może stymulować nasze samopoczucie podobnie jak pora dnia. Oświetlenie Atlas Kuchnie pozwala dowolnie zmieniać jego temperaturę. Tym samym rano możemy korzystać z jasnego, pobudzającego światła, a wieczorem relaksować się w przyciemnionej białej, ciepłej barwie. Wszystko jednym pilotem i jednym źródłem światła.

Atlas Kuchnie Penelopa modrzew górski
Atlas Kuchnie oświetlenie meblowe

Parametry oświetlenia

Czy wiecie Państwo, że lumen to jednostka strumienia świetlnego określającego ilość światła emitowanego przez źródło światła. Oznacza to, że im mocniej światło świeci, tym więcej generuje lumenów. Z kolei luks jest miarą natężenia oświetlenia, które opisuje strumień świetlny, padający na powierzchnię, na przykład m². Luksami mierzymy, ile światła dociera do danej powierzchni. Im dalej od źródła światła, tym mniej luksów dociera do oświetlanej powierzchni. Aby blat roboczy był dobrze oświetlony przyjmuje się, że powinno na jego powierzchnię docierać 300 luksów. Oświetlenie w Atlas Kuchnie pozwala regulować ilość światła, w zależności od tego czy pracujemy przy blacie i potrzebujemy ergonomiczne oświetlenie robocze, czy też zasiadamy do kolacji i chcemy stworzyć zmysłową atmosferę w pomieszczeniu poprzez subtelne oświetlenie dekoracyjne. Pozwala na to włącznik sensoryczny oświetlenia ze ściemniaczem.

Atlas Kuchnie oświetlenie lux lumen
Atlas Kuchnie oświetlenie lux lumen